Kuželky „eSKá“

Mikulášské kuželky 2. 12. 2023

Na začátku prosince se uskutečnil 3. ročník tradičního “Mikulášského turnaje“ v kuželkách. Díky enormnímu zájmu kuželna opět praskala ve švech, stejně jako na minulých turnajích Celé odpoledne se neslo v duchu dobré zábavy a energie, kdy dospělí sváděli těžký boj v kuželkách a děti mezitím využily obrovského množství sněhu, jenž celý areál Eská pokryl. K vidění tedy nebyly pouze kuželky, ale také koulovaná a dokonce došlo i na stavění iglú. Kuželky po těsném výsledku určily tři nejlepší hráče, kde nejníže na stupníku stál Jiří Ertl, na druhém místě se umístil Petr Šilhán a překvapením turnaje byl vítěz Jiří Toman. Jménem pořadatelů bychom chtěli poděkovat všem sponzorům, kteří darovali ceny pro vítěze. Nakonec jich bylo tolik, že prvních patnáct umístněných si něco odneslo.

KUŽELKY NA ESKÁ ANEB OBNOVENÍ TRADICE 3.12.2022

Když se přišlo s nápadem, že by se mohl udělat turnaj v kuželkách tak, jak tomu bývalo před lety, byl tu jeden zásadní problém-kuželna nebyla ve stavu, kdy by se dala k takovýmto účelům využít. Nezbylo tedy nic jiného než dát dohromady partu nadšenců, která začala ve svém volném čase celou kuželnu rekonstruovat. To však ještě netušili, jak těžký úkol si na sebe vzali, jelikož do kuželny zatékalo, místy odpadávala omítka, dráha byla popraskaná a našlo se i mnoho dalších závad. Nakonec se jim povedlo celou kuželnu opravit včetně zprovoznění dráhy, a tak se turnaj mohl uskutečnit. V rámci kuželkářské akce ještě napadlo Jiřího Ertla spolu s Martinem Schupplerem uspořádat setkání bývalých fotbalistů a lidí, kteří na SK tzv. „vyrůstali“ či jinak fungovali. A že se jich sešlo opravdu hodně. Někteří se viděli po dlouhé době, a tak bylo o čem povídat, a hlavně na co vzpomínat, ale teď už zpět ke kuželkám. Na turnaj se přihlásilo neuvěřitelných 43 hráčů, což překonalo očekávání všech pořadatelů. Už výše zmíněný počet napoví, že kuželna praskala ve švech, a i atmosféra tomu odpovídala. Celý turnaj byl napínavý až do samého konce, kde se bojovalo o prvenství, a které se nakonec povedlo získat Jiřímu Bočkovi, čímž se stal mistrem druhého ročníku Mikulášského turnaje. Na druhém místě se umístil Rostislav Kopřiva a bronzový pohár si domů odvezl Martin Řehoř. Celé této trojici vítězů gratulujeme a ostatním hráčům bychom chtěli poděkovat za účast. Není přeci důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Kromě kuželek a turnaje se akce nesla také v duchu dobrého jídla a pití. Pro hráče a ostatní návštěvníky byla připravena bohatá nabídka různých dobrot, od sekané a uzeného, přes klobásy až po výborné utopence a tatarák, které vyrobili jedni z hlavních pořadatelů. Na čepu pak byl Radegast 12°, Kozel 11° a chybět nemohla ani dobře vychlazená slivovička na oslavu povedených hodů, případně na zapití žalu z nezdaru. Jednu chvíli kantýna doslova praskala ve švech a my jsme moc rádi, že přišlo i takové množství diváků a fanoušků. Nakonec bychom rádi zmínili, že by se tato akce nemohla uskutečnit bez Martina Schupplera, který se ujal společně s Jaroslavem Vašíčkem a Ladislavem Špičákem organizace oprav celé kuželny. Vždy dokázali najít dobrovolníky na brigády, a to jak v řadách hráčů, tak i fanoušků, kterým patří rovněž velké poděkování. Dále bychom chtěli poděkovat hlavním pořadatelům turnaje Ondřeji Kyšovi a Jiřímu Čekalovi a také sponzorům za ceny pro vítěze.
PS: Pro velký zájem hledáme dalším termín kuželek, který brzy zveřejníme. Tak kdo se příště přidá a pokusí se porazit ostřílené kuželkářské mazáky? Budeme se těšit v příštím ročníku na další nové tváře!

Kryštof Trávníček, Bc. Anna Marková

Historie kuželek na eská